Oświadczenie sprawcy kolizji czy notatka policyjna – co lepsze ?

Oświadczenie sprawcy kolizji czy notatka policyjna – co lepsze ?

Zdarzenie drogowe.

tag samochodNajczęściej kiedy dochodzi do zdarzenia drogowego i nikomu z osób nic się nie stało kierujący pojazdami wypełniają oświadczenie. Sprawca przyznaje się do winy, uzupełniamy dane personalne, nr telefonu, daty, okoliczności, miejsce zdarzenia, nr polisy sprawcy i rozjeżdżamy się do swoich spraw. Wszystko to zostaje podpisane  wiarygodnym, własnoręcznym podpisem sprawcy. Teraz tylko oszacowanie kosztów naprawy i można wystąpić o wypłatę odszkodowania, szybko zapominając o całej sprawie, czekając tylko na wypłatę odpowiedniej sumy pieniężnej.

A jednak.

A jednak sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli, kiedy w ustawowym 30 dniowym terminie otrzymujemy odmowną decyzję od Ubezpieczyciela. Dzieje się taj najczęściej kiedy sprawca zmienia swoje oświadczenie powołując się na błędy w oświadczeniu woli wynikłe np. z błędu i braku świadomości i swobody przy jego składaniu. Wówczas pozostaje nam wniesienie odwołania a następnie pozew do sądu przeciwko sprawcy lub przeciwko ubezpieczycielowi OC w naszej opinii sprawcy.

Ważne.

Z tego punktu widzenia wydaję się, że decyzja o wezwaniu Policji na samym początku jest zasadna choćby po to aby spisać notatkę z której wynikają oczywiste racje. Wtedy też na gorąco jesteśmy w stanie opisać zdarzenie i mieć twarde „kwity” co do okoliczności. Pamiętajmy też że w przypadku kiedy ucierpieli ludzi – wezwanie Policji jest obowiązkowe.

Udostępnij Znajomym: