Aktualności

Odszkodowania osobowe rosną.

Odszkodowania osobowe rosną co roku. Blisko 1 mld zł w 2014 a za 2015 na pewno będzie więcej.

Około 1mld zł – to wysokość odszkodowań i świadczeń z tytułu szkód osobowych powstałych na skutek wypadków komunikacyjnych, które w ubiegłym roku wypłacili ubezpieczyciele. W tym roku kwota ma być jeszcze wyższa.

Sądy w Polsce są niezawisłe, a sędziów ogranicza tylko prawo i własne sumienie. To zaś stanowi, że w przypadku szkód osobowych wysokość zasądzanych świadczeń jest ustalana indywidualnie po zbadaniu przez sądy wszystkich okoliczności sprawy. Mimo że zdarzenia wyglądają podobnie to nie ma także dwóch identycznych spraw, co może wpływać na różnicę w orzeczeniach. Trudno więc je porównywać. W żaden sposób nie tłumaczy to jednak tak drastycznej różnicy w zasądzonych świadczeniach. W zależności od regionu Polski różnicę w zasądzanych odszkodowaniach i świadczeniach w mocno zbliżonych do siebie sprawach mogą być nawet kilkakrotne.

Według różnych kancelarii odszkodowawczych, najmniejsze świadczenie są zasądzone przez sądy w Wielkopolsce. Nie chodzi o samo województwo wielkopolskie, ale o szerszy teren apelacji poznańskiej, w skład którego wchodzi m.in. Zielona Góra. Na tym obszarze orzekane są świadczenia nawet o połowę niższe niż w innych regionach Polski. Wyższe kwoty odszkodowań pojawiając się na stronie południowo – wschodniej i na Mazowszu.

Warto na to zwrócić uwagę biorąc pod uwagę zmianę właściwości sądu od nowego roku 2016 w kwestii pozywania zakładów ubezpieczeń o wypłatę należnych świadczeń poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. Czy przypadkiem ustawodawca nie skazał na z góry mniejsze świadczenia mieszkańców niektórych regionów Polski.

Udostępnij Znajomym:

Krajowe Biuro Obsługi Roszczeń Ubezpieczeniowych Sp. z o.o.

Mickiewicza 63,
01-625 Warszawa

tel. 22 256 53 00
fax: 22 256 53 05

Godziny pracy:

pn-pt od 9.00 do 17.00

kontakt
Aktualności